Egzamin gimnazjalny 2003 10-14

Egzamin gimnazjalny 2003

Bogusławski* był pierwszym dyrektorem stowarzyszenia aktorów, a zarazem najlepszym artystą. […] Sztuki, które to towarzystwo grywało, były po części oryginalne polskie lub z francuskiego, włoskiego i niemieckiego tłumaczone. Pierwszych było stosunkowo mało. Te, które grywano w czasie sejmu konstytucyjnego, miały głównie cel polityczny. Do sztuk tego rodzaju należały Powrót posła i Kazimierz Wielki. Miały one wyśmiać stare polskie przesądy: przywiązanie do wolnej elekcji, do panowania szlachty, do poniżania średniego stanu, do ograniczania władzy królewskiej, i wszystko już zestarzałe, co nowa konstytucja obalić miała. Król i główni partyzanci nowego systemu prawie zawsze bywali obecni. Miejsca, które się do wzmiankowanych przedmiotów krytyki odnosiły, gorąco były przez nich przyjmowane. W czasie przedstawienia Kazimierza Wielkiego, gdy w sztuce charakter panującego ukazywany był coraz dobitniej ze wszystkimi jego wzniosłymi przymiotami – pierwszy zawsze król ze swej loży wychylał się i przyklaskiwał, a za nim parter, w szale i upojeniu klaskając i krzycząc, domagał się powtórzenia dwa i trzy razy tego ustępu, coraz hałaśliwszymi przyjmując go oznakami. […] Naczelnicy znowu stronnictwa, wodzowie rewolucji i ich przyjaciele oklaskami nagradzali postępowanie ogółu, które się z ich projektami zgadzało.

Na podstawie relacji Fryderyka Schulza, Podróże Inflantczyka z Rygi do Warszawy i po Polsce w latach 1791-1793, Warszawa 1956.

* Bogusławski Wojciech, 1757–1829, aktor, dramatopisarz i pedagog, w latach 1783–1814 (z przerwami) dyrektor Teatru Narodowego, twórca pierwszego stałego zespołu zawodowego aktorów polskich, także pierwszej szkoły dramatycznej, autor opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale.

10.  Głównym celem sztuk wystawianych przez Teatr Narodowy w okresie sejmu konstytucyjnego było

A. utrzymanie wolnej elekcji.
B. podważanie autorytetu króla.
C. zachowanie liberum veto.
D. propagowanie haseł obozu reform.

11.  Jak reagowali widzowie na oglądane sztuki?

A. Płakali.
B. Domagali się bisów.
C. Milczeli.
D. Wywoływali autora.

12.  Wybierz najtrafniejszy tytuł dla relacji Schulza.

A. Za kulisami teatru.
B. Aktorzy Bogusławskiego.
C. Mecenat królewski.
D. Teatr i polityka.

13.  Z analizy powyższego tekstu wynika, że od XVIII w. najbardziej zmieniło swoje znaczenie słowo

A. wódz.
B. partyzant.
C. artysta.
D. król.

14.  Przykładem wpływu oświeceniowych idei występujących we Francji i USA na wydarzenia polityczne w Polsce było

A. wzniesienie pałacu i teatru w Łazienkach.
B. uchwalenie Konstytucji 3 maja.
C. zawiązanie konfederacji targowickiej.
D. zrzeczenie si tronu przez Stanisława Augusta.